Од полноќ Косово со целосна забрана на увоз од Македонија

Властите на Косово од ноќеска на полноќ воведоа целосна забрана за увоз од Македонија. 

Оваа забрана доаѓа откако од Косово без било какво предупредување воведе ембарго за увоз на неколку  македонски производи. Поради тоа, македонската Влада донесе одлука секој косовски државјанин на влез во Македонија да плаќа надомест по две евра за влез во  земјава, пет евра за автомобилите и за автобусите и транспортерите да се плаќа по 10 евра.  

Груевски и  Тачи вчера телефонски разговарале за да се реши овој проблем, но не бил постигнат договор.

09.09.2013 - 11:10
Фото: 
Капитал.мк

најчитано сега