Маџунков: Да се свестат политичарите од македонскиот блок

Ниту еден јазик не може да преживее во двојазичноста или мултијазичноста ако нема матична држава каде што тој јазик се чува и негува, тврди академик Митко Маџунков за Канал 5.

Ги повикува сите политичари да направат симбиоза меѓу националното и етничкото, во спротивно би покажале дека не заслужуваме држава, вели академик Маџунков. А со него попладнево во Струмица разговараше Стојне Митева.

Во видеото погледнете го целиот разговор. 

 

 

 

05.03.2017 - 14:55

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега