Прилепските тутунари задоволни - Груевски најави субвенции

Тутунарите кои денеска го предаваа тутунот во Прилепскиот монопол изразија задоволство од откупната цена постигната за оваа година и од субвенциите од 60 денари обезбедени од Владата. Просечната цена за откуп на тутунот во земјава во моментов изнесува 188,5 денари, но на денешната средба со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски дел од тутунарите рекоа дека постигнале цена од 196 денари и оти очекуваат таа да достигне и над 200 денари.

- Многу е подобро од пред 10 години, рече еден прилепски тутунар изразувајќи задоволство од постигнатата цена и од условите за откуп особено во последниве години.

Цената е одлична годинава, оцени уште еден од прилепските тутунари, додавајќи дека оваа година и Комбинатот ја зголемил сумата за два до три денари.

На минатите избори, истакна Груевски, кажавме дека фирмата „Филип Морис“ влегува во Македонија и еве го резултатот.

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и носител на изборната листа во Изборната листа 4 на коалицијата „За подобра Македонија“ на средбата со бројните тутунари кои го предаваа тутунот се интересираше освен за цената и за тоа дали тие се задоволни од Законот за тутун со којшто се подобруваат условите и се гарантира цената на овој производ. Тој истакна дека во изминатите пет години се исплатени 52 милиони евра субвенции за тутунарите во Прилеп, Кривогаштани и Долнени.

- Оваа година во откупот на тутунот се вклучени шест компании и две дополнително. За оваа и за следната година се обезбедени средства за субвенции за тутунот, а тоа е предвидено и во Програмата на ВМРО-ДПМНЕ и за следните четири години, рече Груевски.

Како што се оценува, годинашната реколта тутун е со исклучително добар квалитет и се очекува таа да резултира со откупени 18.000 до 19.000 тони тутун. 

 
 
01.12.2016 - 15:05

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега