МАКЕДОНИЈА, СИЛНА

Како што веќе објавив, во недела на 17-ти и понеделник на 18-ти, граѓаните на Македонија излегуваат на РЕФЕРЕНДУМ. Неформален, но во основа СУШТИНСКИ референдум.

Прашањето е: ДАЛИ МАКЕДОНИЈА ЌЕ ЈА БИДЕ, ИЛИ НЕ??? Просто прашање, на кое очекувам ептен краток одговор со акламативно ДА.

По серијата бламажи на “меџународната заједница“ во Македонија, 6-те јавачи на апокалипсата (странските “западни“ амбасадори), уште во текот на дводневната жалост, уште земјата не беше фрлена врз ковчезите на погинатите херои, потрчаа кај Иванов и пред се кај Груевски да бараат, уценуваат, да се закануваат, да инсистираат!!!

Основното барање, завиткано во обланда на реформи во судство, слобода на медиуми, заштита на “свиркачи“ (баш ме интересира дали по тертипот на Менинг ли да се “заштитат“), слобода на протести (овдека ако нема таква, каде има?), политички дијалог и слични фрази, е БАРАЊЕТО ДА НЕ СЕ ОБЈАВУВА НА СУДСКИОТ ПРОЦЕС ИМЕТО НА БРИТАНСКИОТ АМБАСАДОР ВО МАКЕДОНИЈА, КАКО ДИРЕКТЕН НАРАЧАТЕЛ НА “ПУЧ“. Безмалку со ист интензитет било и барањето да се скријат 4-цата ликвидирани “терористи“ во Куманово кои не се албанци, ами британци и американци дојдени од базата Бонд Стил на Косово.

Бидејки не им е удоволено на амбасадориве фашисти, тие крајно лути во недела ќе застанат, некои лично а други само декларативно, зад протестите што ќе ги организира брат му на Виц‘то од меењачниц‘та.

Во недела не гледам опасност од амбасадорите. Тие  се опасни со своето делување секојдневно. Но, во недела има далеку поголема опасност. Опасност од губење на човечки животи.

“Терористите“ на белградската терористичка организација Канвас под команда на Срџа Поповиќ и Драган Џилас се веќе во Македонија. На 18-ти ќе носат качулки, кои лесно ќе го отфрлат кога ќе треба да избегаат од местото на злосторот. Идеата на целиот протест во недела, идеата на Срџа Поповиќ, Владе Милчин, Зоран Заев, Бранко Героски е во недела да се пролее крв. Онаа крв на припадниците на безбедносните сили на Македонија. Па разгневените полицајци да возвратат и тогаш да се “констатира“ полициска бруталност. Натепаните и повредени полицајци од предходните собири, загинатите и повредени од “Кумановскиот фронт“,  да бидат претставени како брутални тепачи. Покрај абдали што ги знаеме како внучето на Марин Бабиќ, братучедот на Радмила Шекеринска, мажот на Ленче Николовска, братот на Есад Рахиќ и слични комедијанти, во третиот и четвртиот ред ќе се агентите на Канвас наоружани со бекатон плочки, тешки лагери и шрафови, со метални шипки, камења, мотки, а неколкумина и со молотови коктели и огнено оружје. Сето ова наоружување ќе се употреби само да се предизвика еден миг, една секунда, на ужас  и крвопролевање. Потоа, според нивниот план, се ќе тече “како треба“.

Во недела помеѓу протестантите ќе има многу имбецили, наркомани (Амон Сра), алкохоличари (Џабир Дерала), педери (Коче), лезбејки (И. Цветковиќ) и се друго, само нема да има нормален народ.

Многу количество на опојни средства и алкохол ќе биде потрошено за “мотивацијата“ која треба да ја изработи Миле Зечевиќ. Тоа ќе биде протест на оние што го палат Македонското знаме, што плукаат по Македонските безбедносни сили. Тоа ќе биде исклучително ризичен ден. Тоа ќе биде проверка на профисоналноста на Министерството за внатрешни и нејзините припадници.

Таму може да има 10 до 15 илјади луѓе. Максимум.

Во понеделник ќе е митингот за СИЛНА Македонија. За сплотена, единствена, демократска, антифашистичка, отчетна, одговорна, православна МАКЕДОНИЈА. Таму очекувам над 60-70 илјади.

Понеделник е резултатот од РЕФЕРЕНДУМОТ  за Силна Македонија. Црпнатиот од Муртино, Радмила од Луј Витон и Ѓеро од логопедија си знаат каков е резултатот на теренот во утакмицата меѓу двете идеи. Нивната и онаа на Никола Груевски. Резултатот е многу, на малку.

Понеделничкиот референдум е показна вежба за Џес Химлер Бејли (името добиено од Мирка В.) да види каде и со кого е народот. Не дека Химлерчо не знае, ама еве, нека види и во живо од скопското Кале.

Бејли еднаш дебело рикна со својата стратегија за “Таксим револуција“ во Турција. Зад неговиот обид останаа мртви и повредени. Еве го сега во Скопје се обидува повторно да ја игра улогата на Којотот што вечно губи од Брзата птица итрица.  Пак сака да проба. Мртвите и повредените ништо нема да му значат.

Целата колумна прочитајте ја на milenko.parahodot.mk

 

 

Оцени ја веста

15.05.2015 - 23:49

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега