Меркел ги откачи Хрватите поради генералот Удба?

Германската канцеларка Ангела Меркел како што пренесуваат хрватските медиуми го откажала учеството на прославата по повод влегувањето на Хрватска во ЕУ поради одбивањето на земјата да го испорача екс-генералот Удба Перковиќ. Ваквата постапка претставува „шлаканица в лице“, за претседателот и премиерот на Хрватска пренесуваат тамошните медиуми. Со слична порака излезе и хрватската опозиција.

За нив Меркел си играка со оган и изгоре, но проблемот е во тоа што ја посрамотиле Хрватска и ги ставила интересите на еден поединец над државните интереси, истакнал поранешниот шеф на дипломатијата и пратеник на опозициската ХДЗ, Горан Јандроковиќ.

 

 

најчитано сега