Честичката од Светиот крст денеска ќе биде изложена во Соборниот храм

Денеска во Соборниот храм „Св. Климент Охридски“ на литургијата по повод првиот ден од христијанскиот празник Духовден ќе биде изложена светата честичка од крстот на кој бил распнат христијанскиот спасител Исус Христос.

Заедно со светата честичка ќе бидат претставени и мошти на светители кои до сега не биде претставени пред верниците во Македонија.

Со службата во Соборен храма од утринава чиноначалствува архиепископот охридско македонски г.г. Стефан.

Инаку, честичката во Македонија ја донесе студентот Стојанче Андов.

ФОТО: Денешен

најчитано сега