Заев: За СДСМ е прифатлива промена на името

Лидерот на Обединети за Македонија, Љубе Бошкоски, не е единствениот политичар во Македонија кој сака да го менува името на земјава.

zaevv500

Дека Македонија треба да ги исполни желбите на соседна Грција и да си го смени името смета и лидерот на опозициската СДСМ, Зоран Заев. Ова е став на првиот опозиционер уште од пред повеќе од четири години.

Тогашниот потпретседателот на СДСМ, и градоначалник на Струмица, Зоран Заев, својот став и ставот на неговата партија во однос на името на Македонија го обелодени на трибина одржана во ноември, 2010 година.

Дека речиси целата македонска опозициска коалиција, предводена од СДСМ, е за промена на уставното име на земјава, покажа и Тито Петковски, лидерот на НДСП, кој од собраниската говорница, од името на својата партија порача:

Скандалот со продажба на државните интереси на Македонија беше обелоденет викендов, откако Нетпрес ги објави видеата постирани на каналот „YouTube“, на кои се гледа како Љубе Бошкоски договара продажба на името на државата.

 

 

Оцени ја веста

23.02.2015 - 11:30

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега