Србија, Хрватска, БиХ и Црна Гора потпишаа обврска за контрола на оружјето

Србија, Хрватска, БиХ и Црна Гора денеска за време на Министерскиот совет на ОБСЕ во Базел потпишаа документ за преземање целосна одговорност за регионална стабилност и контрола на оружјето.

Потпишаниот документ содржи амандмани на членот 4 од Дејтонскиот договор, кои предвидуваат пренесување на надлежностите за контрола на оружјето во овие четири земји на поранешна Југославија.

Во присуство на шефовите на дипломатии од земјите-членки на ОБСЕ, меѓу кои е и претседавачот Дидие Буркхалтер, документот го потпишаа министрите Ивица Дачиќ од Србија, Златко Лагумџија од БиХ, Игор Лукшиќ од Црна Гора и Весна Пусиќ од Хрватска.

Членот 4 од Дејтонскиот мировен договор е потпишан во Фиренца во 1996 година, со цел за превенција на регионалната трка во оружувањето. 

 

 

Оцени ја веста

04.12.2014 - 16:02

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега