Самарас најпосакуван за премиер во Грција

Една третина од Грците и натаму сметаат дека Андонис Самарас е најпогоден да седи во премиерската фотелја во Грција. Следен на листата во кого веруваат Грците е Алексис Ципрас.

Испитаниците сметаат дека доколку има предвремени избори во Грција, Нова Демократија ќе победи.

Новите податоци уште покажуваат дека на трето место е крајнодесничарската „Златна зора“ со 13 отсто , социјалистичката ПАСОК има само шест отсто  и Демократската левица ДИМАР со 3,5 отсто.

ФОТО: Дневник 

најчитано сега