Неделно по еден заразен - Хив-сидата се шири во Источна Македонија

Хив-Сидата се шири во Источна Македонија. За 5 недели има 5 нови случаи. Тројца од нив се студенти од штипскиот Универзитет. Најмладиот е на  19 годишна возраст а другите двајца имаат 24 и 25 години.  Од 5-те новорегистрирани само еден имал Сида и веќе е починат. Останатите се носители на вирусот.  Според епидемиолозите, бројките се алармантни а загрижува и начинот на пренос на болеста.

-Двајца од овие се од штип, еден кочани, еден скопје и еден од куманово. Кај овие од штип и скопје преносот е МСМ, маж со маж и еден интравенски корисник на дрога. зголем е бројот на хив позитивни. имаме и еден смртен случај кој е со Сида на 65 години, вели прим.др. Жарко Караџовски епидемиолог во ИЈЗ

Со последните 5, бројката на инфицирани  годинава достигна до 31. Епидемиолозите алармираат – само за 8 месеци има повеќе од 27-те регистрирани во 2013. Дури 20 од нив вирусот го добиле по хомосексуален пат.

-Мора да кажеме дека бројот драстично се зголемува. Она што треба да се направи е поголема едукација и советување на популацијата, вели Караџовски.

Експертите велат дека во откривањето на случаите на ХИВ -СИДА  има и зголемениот интерес за терстирање кое е доброволно, доверливо и бесплатно.

И додека во минатото најголем број од заразените беа сконцентрирани во Скопје и Тетово, сега болеста според податоците од ИЈЗ се шири на истокот од земјата.

25.09.2014 - 21:57


 
 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега