Паника во Хрватска- 18 лица се тестираат поради вирусот ебола

Изминатите месеци вкупно 18 лица престојувале во Африка биле задржани под превентивен надзор поради опасноста од вирусот ебола, откако се вратиле во Хрватска,  јавува Јутарњи лист.

Станува збор за 17 морнари и работници на нафтена рафинерија во Нигерија, како и еден војник кој бил дел од мировна мисија на ОН во Либерија.

Иако немале никакви симптоми кога се вратиле во Хрватска, според инструкциите на хрватскиот Завод за јавно здравство санитарната инспекција на загребскиот аеродром ја информирала епидемиолошката служба за нивното пристигнување.

Од Завод за јавно здравство во Хрватска изјавиле дека доколку во следниот 21 ден, колку што трае инкубацијата, се појават зголемена температура, главоболка, кашлање или омалаксаност тие мораат да се пријават кај епидемиолог. А доколку за тој период не се разболат, опасноста за нив минала.

20.08.2014 - 09:27
 
 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега