Земјите од Западен Балкан се далеку од европскиот БДП просек

На земјите од Западен Балкан ќе им треба чудо, барем делумно да го приближат својот БДП до европскиот просек, оценува швајцарскиот весник „Ное цирихер цајтунг“. По приемот на Хрватска во ЕУ, другите земји на Западен Балкан ќе мора да се стрпат, што може да ја успори нивната трансформација и пред да почне како што треба. пишува швајцарскиот весник. – Србија како најголема национална економија во регионот, се уште мака мачи со БДП-те кој е понизок од пред распадот на Југославија, наведува „Ное цирихер цајтунг“.

29.07.2014 - 09:10
 
 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега