Њујорк се подготвува за бура: Учениците ќе учат онлајн, надлежните издаваат итни предупредувања

 

Државните училишта во Њујорк oд денеска се префрлаат на онлајн настава поради најавеното зимско невреме, најави градоначалникот на тој град, Ерик Адамс.

„Вечерва не очекува зимско време, поради што би можеле да наврнат од 12 до 20 сантиметри снег“, напиша Адамс на социјалната мрежа Икс.

Националната метеоролошка служба претходно објави дека зимската бура ќе ја погоди областа од централна Пенсилванија до Њујорк и дека најверојатно најтешко ќе биде погодена областа северно од Њујорк, пишува Њујорк Тајмс.

Се очекува дождот да премине во снег во текот на вечерта, а во делови од Њу Џерси и јужен Конектикат се прогнозира повеќе од 8 сантиметри снег.

13.02.2024 - 08:53

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега