Неодоливи палачинки со чоколадо: Лесно се подготвуваат, а малкумина можат да им одолеат

Палачинките се деликатес кој го сакаат сите генерации, а се подготвуваат на различни начини.

Потребно е:

400 мл млеко

2 јајца брашно 1 лажица масло, какао, малку сол и 1 кеса за замрзнувач

Подготовка:

Изматете ги јајцата, додадете малку масло, додадете млеко. Додадете брашно за да направите смеса, без грутки. Одделете ја смесата и ставете дел од неа во друг сад, потоа додадете какао во остатокот и промешајте за да нема грутки. Истурете една црпкаод белата смеса во намастена тава и печете малку. Истурете го чоколадниот дел во ќесата за замрзнувач, направете мала дупка во аголот на кесата и потоа направете фигури врз палачинката што се пече, почнувајќи од центарот  до работ, бидејќи е полесно. Веднаш штом ќе зарумени малку свртете ја.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

02.02.2021 - 13:03

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега