Неочекуван пресврт: Осомничениот за убиството на Данка направи драстичен потег во Обвинителството


Срѓан Јанковиќ (50), кој е осомничен дека управувал со службениот автомобил на ЈКП „Водовод“ што на 26 март во Бањско поле удри во Данка Илиќ (2), а кој како и другиот осомничен Дејан Драгијевиќ (50) е во притвор до 30 дена, до сега во Вишото јавно обвинителство Заечар се бранеше со молчење. Но, сега дојде до промена во неговото размислување и разумно се очекува наместо да молчи, сè да им каже на надлежните, пренесе блиц.рс.

- Денеска Срѓан Јанковиќ му го откажа полномошното на својот адвокат бидејќи не сака повеќе да го брани. Очигледно е дека е незадоволен од неговите совети и начинот на кој се брани пред надлежните. Јанковиќ побарал да му биде доделен адвокат по службена должност. Ова не изненади бидејќи ретко се случува на сред рочиште осомничениот да побара смена на адвокат - велат од обвинителството.

- Понатамошната постапка е таква што следува разговор на новиот адвокат со осомничениот Јанковиќ. Со оглед на текот на рочиштето, апсолутно секој адвокат ќе го советува да престане да се брани со молчење бидејќи подобро е самиот Јанковиќ да каже се што знае. Имајќи предвид дека Драгијевиќ признал дека лично ја задавил девојката со голи раце, тоа автоматски го расчистило сомнежот дека Јанковиќ е директниот убиец. Тогаш, ако Срѓан Јанковиќ беше задоволен со одбраната на молкот, сигурно немаше да го отпушти својот адвокат. Убедени сме дека е прашање кога Јанковиќ доброволно ќе ја изнесе својата одбрана во обвинителството. Се надеваме дека постои можност да се дознае каде е телото на малата Данка - неофицијално се дознава од надлежните.

Доколку се оствари предвидувањето на обвинителството, се очекуваат нови моменти во истрагата откако Јанковиќ ќе ја каже својата верзија за настаните од тој кобен ден.

Имено денеска во Вишото јавно обвинителство во Заечар, како сведоци беа сослушани Ивана и Милош Илиќ, родителите на убиеното девојче. Тие дадоа исказ во присуство на двајцата обвинети. Сведочењето на родителите беше потресно, таткото и мајката плачеа.

Данка Илиќ (2) исчезнала на 26 март во Бањско поле, каде со мајка и и постариот брат дошла од Бор. Цела Србија го бараше Данко до 4 април, кога полицијата ги уапси Срѓан Јанковиќ од село Лука и Дејан Драгијевиќ од село Злот. Тие се товарат за тешко убиство во соизвршителство.

17.04.2024 - 15:48

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега