Нелоски: Власта да најде решение за потешкоите на граѓаните со поскапувањето на струјата

ВМРО-ДПМНЕ вечерва со колона возила повторно протестираше низ улиците на Скопје, против покачувањето на цената на електричната енергија.

Владимир Нелоски, член на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, пред седиштето на Регулаторната комисија за енергетика ги повтори двете барања, односно враќање на поранешната цена на струјата и оставка на членовите на РКЕ, на чело со претседателот Марко Бислимовски.

– Ако Владата има можности и наоѓа начини да финансира обуки за магарите и фризерниците, власта исто така мора да има слух за граѓаните и да најде решение за потешкоите со кои што се соочуваат поради ова поскапување на струјата. За жал ние сме единствена земја која што во текот на епидемијата и економската криза, граѓаните имат уште еден товар и плаќат поскапа струја, рече Нелоски, кој најави дека протестите ќе продолжат и понатаму.

Сличен протест од страна на ВМРО-ДПМНЕ, вечерва беше одржан и во Охрид. 

 

 

 

Добивајте вести на Viber

13.10.2020 - 19:53

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега