Наместо во самоизолација, охриѓанец излегол надвор за физички да се пресмета со друго лице

Охриѓанец заработи кривична пријава бидејќи го прекршил решението за самоизолација, и излегол надвор за да се пресмета физички со сограѓанин.

 

-Поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „непостапување според законските прописи за време на епидемија“, СВР Охрид поднесе кривична пријава против К.М.(33) од Охрид. Тој, на 08.07.2020 во 11.30 часот, непридржувајќи се до решението од Државниот здравствен и санитарен инспекторат со одредена мерка домашна самоизолација, самоиницијативно го напуштил својот дом во Охрид и на бул.„Туристичка“ предизвикал нарушување на јавниот ред и мир, со физички напад врз М.Л. од Охрид, појаснуваат од полицијата.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

12.08.2020 - 20:26

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега