На вториот ден од Божиќ се празнува уште еден голем светец: Собор на Пресвета Богородица

Покрај вториот ден од Божиќ, денеска се одбележува уште еден голем празник – Собор на Пресвета Богородица.

Верниците ѝ оддаваат почит и благодарност за раѓањето на спасителот на човечкиот род.

На овој ден треба да се посетат роднините, пријателите или кумовите, а она што се верува е дека ниту еден гостин гостин не смее да се оттргне од прагот, бидејќи на овој ден се помируваат и оние кои се скарале.

Третиот ден од Божиќ пак е посветен на Богородица, а тој ден е посветен и на светиот архиѓакон и првомаченик Стефан каде многу семејства Свети Стефан го слават и како слава.

 

 

08.01.2024 - 12:22

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега