Мусака од црвени пиперки: Вкусна е и кога се јаде ладна и едноставна за приготвување

 

Ако сте уморни од стандардната мусака, овој рецепт ќе ви донесе одлично освежување.

Предноста на мусаката со црвена пиперка е тоа што може да се јаде ладно и е одличен оброк или за ручек или вечера.

Состојки:

300 гр мелено месо

6-7 црвени пиперки

3 чешниња лук

1 морков

1 кромид

1 лажица презла

3 лажици доматно пире

сол, бибер, масло и зачини

2 јајца

100 мл млеко

100 мл павлака (може да се користи и за готвење павлака)

лук во прав

Подготовка:

Исечете го кромидот и морковот и пропржете на малку масло. Кога кромидот и морковот ќе омекнат, додадете го месото со зачини (сол, бибер и друго). На крај, промешајте го доматното пире и оставете го настрана. Ако немате замрзната перки, испечете и излупете ги.

Земете огноотпорен сад и подмачкајте го. Посипете рамномерно на дното со презла и ставете половина од пиперките. Посипете со сецкан лук. Потоа наредете го месото, а над него остатокот од пиперките. Подгответе го преливот со миење на јајца, млеко, павлака и лук и истурање на мусака.

Печете во рерна на 200 степени околу еден час. Наздравје!

 

 

 

 

Добивајте вести на Viber

31.01.2021 - 11:30

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега