Млад германски фудбалер се бори за живот по тепачка на натпревар

Полицијата во Франкфурт соопшти денеска дека 15-годишен фудбалер од Берлин е хоспитализиран со повреди на мозокот опасни по живот, откако бил удрен од противнички играч по завршување на натпревар во рамки на меѓународен младински турнир.

Обвинет за нападот е 16-годишен фудбалер од француски тим и тој е во притвор додека се чека одлука на судот.

Полицијата соопшти дека инцидентот се случил по завршувањето на меѓународен натпревар во младинска конкуренција одигран во неделата во Франкфурт.

 

„Жртвата била удрена со тупаница во пределот на главата или врата и паднала. Итна медицинска помош му била укажана на самото место по што е пренесен во болница“, се наведува во полициското соопштение.

Полицијата побара помош од сведоци кои располагаат со видеоснимки од инцидентот.

30.05.2023 - 19:44

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега