Мицкоски: Ќе зборуваме за иднина – по локалните избори доаѓа ново парламентарно мнозинство

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во гостувањето на Сител рече дека ќе биде кампања на која ќе зборуваат за иднината и за проекти.

-Ќе зборуваме за нови луѓе, млади, храбри, амбициозни, луѓе коишто сакаат да победуваат и ќе победат на овие локални избори. И тие практично ќе ја најават новата политичка реалност во Македонија која што ќе се случи веднаш по овие локални избори, а тоа е нова Влада, ново парламентарно мнозинство и нормално, нова иднина којашто ќе биде многу поразлична од ова денешно мачно, тешко мочуриште коешто е наше секојдневние, рече Мицкоски.

Според него, власта на изборите нуди неморал, апатија, криминал, корупција и безидејност.

Рече дека во програмата на кандидатите за градоначалници на ВМРО-ДПМНЕ има повеќе од 14.000 проекти.

-Во програмата има повеќе од 100-тина нови училишта, градинки, паркови, се разбира, гасификација, нешто за што јас се чувстувам компететен, лично проект кој е моја амбиција и ценам дека е потребно да се реализира за поздрава животна средина, за почист воздух, рече Мицкоски.

27.09.2021 - 19:30

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега