Меџити: Досега направени три трансплантации на црн дроб, ЕК нотираше напредок во овој сегмент

 

Министерството за здравство информира дека пред една година првпат се изведе трансплантација на црн дроб во Северна Македонија, со што македонското јавно здравство се вброи меѓу врвните здравствени системи што изведуваат вакви процедури.
 
За овој краток период се направени три трансплантации кај тројца пациенти и сите се во добра здравствена состојба.
 
Министерот за здравство, д-р Фатмир Меџити се заблагодарува до сите кои се вклучени во процесот.
 
-Горд сум што Европската комисија оцени дека имаме напредок во овој сегмент. Дарувањето органи е најблагородниот чин и процес во кој се гледа човечката добрина. Упатувам благодарност до сите кои се вклучени во процесот, верувам дека заеднички можеме да направиме сѐ!, вели Меџити.
24.11.2023 - 14:07

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега