Медведев за соборениот дрон: Американците целосно полуделе

 

Поранешниот руски претседател и актуелен втор човек во рускиот Совет за безбедност Дмитриј Медведев на Телеграм објави за падот на американскиот дрон.

„За американскиот дрон. Кратки заклучоци: нема меѓународна конвенција на оваа тема. Чикашката конвенција од 1944 година и другите меѓународни документи не ги регулираат овие прашања. Патем, ќе потсетам дека Американците го уништија Договорот за отворено небо, кој даде право на воени инспекции“, напиша Медведев.

Тој додава дека се уште се формира домашната легислатива. „Сепак, Воздухопловните кодекси ги користат термините „забранети зони“ и „ограничени зони“. Значи, во согласност со член 15 од Граѓанскиот законик, забранети зони, опасни зони (области на полигони за обука, минирање итн.), ограничени зони за летови на воздухоплови и други елементи на структурата на воздушниот простор се определуваат кои се основани за вршење работи во воздушниот простор.

„Тоа е она што го прави владата. Беспилотните летала исто така мора да ги следат овие правила. Особено во период на непријателства, што им е познато на сите корисници на воздушниот простор. Освен тоа, понекогаш е тешко да се поправи моментот кога авион или беспилотно летало влегува во територијалното море“.

„И тоа е дел од нашата територија на која се протега нашиот суверенитет“, рече Медведев.

„Едноставно кажано, Американците целосно полудеа“, рече тој, додавајќи дека воените контакти со нив сепак треба да се одржуваат, особено по изјавите на сенаторот Греам дека е неопходно да се соборат руски авиони.

„Патем, авионски несреќи понекогаш се случуваат со такви суштества“ рече Медведев.

17.03.2023 - 09:48

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега