Маж 13 години го чувал телото на мртвата мајка на тросед

Маријан Л. (76) го ископал гробот на мајка си во гратчето Радлин во југозападна Полска и нејзиното тело го однел во својата куќа и го ставил на софата пред телевизорот. Повеќе од една деценија, тој наводно седел и разговарал со неговата покојна мајка и наводно се обидувал да ја нахрани додека заедно гледале телевизија.

Мештаните велат дека знаат многу малку за пензионерот, опишувајќи го како осаменик кој избегнува контакт со луѓе. Го нарекуваат дури и „вампир“, бидејќи многумина не му го знаат името. Мумифицираното тело на неговата мајка конечно е пронајдено откако неговиот зет решил да го посети. Тој го забележал Маријан Л. како талка пред куќата и решил да повика брза помош.

Кога влегле во имотот, на куп весници од 2009 година на каучот нашле мумифицирано тело. Пред да биде изнесен од куќата Маријан Л., на болничарите им рекол дека мора да се збогува со мајка си.

„Добивме пријава за пронаоѓање на тело од член на семејството на сопственикот на станот. Полициски службеници откриле мумифицирано тело во делот од куќата на постар маж“, изјави портпаролката на полицијата Малгоржата Кониарска.

ДНК анализата потврди дека се работи за телото на Јадвига Л, која починала во јануари 2010 година, која е мајка на Маријан Л, изјави Јоана Сморчевска од окружното обвинителство.

Утврдено е дека гробот на Јадвига Л, каде што била погребана на 16 јануари 2010 година, е празен.

„Веројатно веднаш по погребот го ископал телото на мајка си, а потоа го мумифицирал. Телото било во неговата куќа од 2010 година“, додаде Сморчевска.

Се смета дека Маријан Л, кој живее на само 300 метри од гробиштата, можеби го однел телото дома со својот велосипед.

„Сè укажува дека мажот сигурно користел некои хемикалии за мумифицирање на трупот. Се забележуваше мирис на солени топки. Без разлика, телото очигледно беше во совршена состојба“, изјави шефот на окружното обвинителство, Марчин Фелчински.

Неговата мајка ќе биде повторно погребана.

Локалните жители велат дека знаат многу малку за Маријан Л. Еден од локалните жители изјавил за локалните медиуми дека се сомнева дека некогаш го сретнал.

„Чудно е, живеам овде толку години, но не знам дали некогаш сум го видел. Сите се познаваат, но ништо не се знае за него, освен што ноќта ја третирал како ден. Вечерта излегуваше и одеше некаде со велосипед“, изјави мештанинот.

Друг жител изјавил дека не спиел една недела кога слушнал за бизарниот случај.

„Тоа е толку морничаво. Како е можно? Не работеше никаде. Се шеташе по контејнерите и собираше фрлени работи“, раскажува тој.

„Поради неговата здравствена состојба и поради тоа што е во болница повеќе од еден месец, ќе биде прегледан од психијатар кој ќе даде мислење за неговата психичка состојба“, додаде Сморчевска.

29.03.2023 - 22:09

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега