Листата на симптоми за коронавирусот се зголемува: Како да направите разлика помеѓу Ковид 19 и обичен грип

Бидејќи коронавирусот се  побрзо се шири низ светот, важно е да ги распознавате симптомите и да направите разлика од настинка или грип.

Според Светската здравствена организација, најчест симптом за Ковид 19 е сувата кашлица, висока температура и отежнето дишење. Симптомите на почетокот се благи, но тие постепено се влошуваат се слични на грипот, со една разлика - грипот има пократок период на инкубација, но и пократок интервал помеѓу појава на последователни случаи. Грипот е многу поинтензивен, дури изгледа доста драматичен со болка во мускулите и зглобовите, а после неколку дена овие симптоми се слабеат.

Кај коронавирусот почетокот е благ, а симптомите се попратени со сува кашлца и краток здив и постепено се влошуваат. Покрај овие сиптоми се појавува и губење на вкус и мирис.

 

 

 

 

Добивајте вести на Viber

07.07.2020 - 10:38

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега