Лавров со порака до Западот: Нема да ви успее

 

Одбивањето на Западот да се справи со проблемот на Корејскиот Полуостров ги блокира обидите да се протурка резолуцијата против Северна Кореја во Советот за безбедност на ОН.

Ова го изјави министерот за надворешни работи на Русија, Сергеј Лавров.

Рускиот министер изјави дека Западот префрла елементи на своите стратешки сили на југот на Корејскиот Полуостров.

„Веќе се во тек разговори за поседување нуклеарно оружје во една или друга форма на југот на Корејскиот Полуостров, во Јужна Кореја и во Јапонија. Нивното категорично одбивање да се вклучат во какви било политички мерки исклучува какви било понатамошни обиди да се протурка во Советот за безбедност резолуција за санкции“, рече Лавров.

Потсети дека претходните санкции против Северна Кореја беа усвоени во сосема поинаква геополитичка средина.

„Од моментот кога беше имплементирана последната резолуција, рековме дека нема да има повеќе санкции против Северна Кореја, а овој став го зазедоа и нашите кинески партнери. Пред сè, затоа што паралелно со мерките преземени од Советот за безбедност сите западни колеги ветија дека ќе тргнат политички по рутата и ќе ги решат хуманитарните прашања. Тоа беше уште една лага. Нè измамија нас, Кинезите и Севернокорејците“, нагласи рускиот министер за надворешни работи.

Тој додаде дека кога Американците сакале да усвојат друга резолуција минатата пролет, Русија не го дозволила тоа.

„Со нашите кинески пријатели подготвивме нацрт-резолуција насочена кон решавање на хуманитарните прашања, кои се многу сериозни во Северна Кореја. Подготвивме и резолуција насочена кон рестартирање на политичкиот процес со цел да се зајакне безбедноста во североисточна Азија. Сепак, Американците, заедно со Јужна Кореја, Јапонија, вклучително и Британците, Австралијците, вклучително и Нов Зеланд, се занимаваат со акумулација на оружје во тој регион и префрлање дел од стратешките сили на југот на Корејскиот Полуостров“, заклучи Лавров.

13.09.2023 - 16:22

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега