Косово ги отвора границите кон Македонија, Албанија и Србија

Владата на Косово на денешната попладневна седница одлучи „да ги отвори државните граници на Република Косово“ со Македонија, Албанија и Србија, јави дописникот на МИА од Приштина.

Според дел од приштинските медиуми, ваквата одлука на Владата значи дека граѓаните на трите соседни држави нема да имаат потреба да приложуваат тест со кој ќе докажат дека не се заболени од Ковид-19.

Меѓутоа, во официјалното соопштение од седницата на Кабинетот на премиерот Авдулах Хоти, одржана со видео-конференциска врска, на ниедно место не се споменуваат тестовите или други процедури кои граѓаните од тие држави треба да ги спроведат за влез во државата.

– Донесена е и одлука за отворање на државните граници на Република Косово со Република Албанија, Република „Северна“ Македонија и Република Србија, се вели во соопштението по седницата на косовската Влада. 

 

 

 

Добивајте вести на Viber

14.08.2020 - 18:56

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега