Колона возила долга 20 километри чека за влез од Албанија во Грција

Колона од возила, долга дури 20 километри а во која има 4.000 возила е формирана на граничниот премин Какавија во Албанија, а сите возила се обидуваат да влезат во Грција.

 

Илјадници Албанци кои работат во Грција се „заглавени“ на границата меѓу двете држави денес, обидувајќи се да ја преминат пред мерката да стапи на сила во понеделник, според која секој што ќе влезе во Грција мора да има негативни резултати на тестот за „Ковид-19“, соопшти Албанската полиција.

Од 16 август, максимум 750 луѓе на ден ќе можат да преминат во Грција од Албанија.

Ќе мора да имаат негативен резултат на тестот на ковид-19, кој не смее да биде постар од 72 часа, а откако ќе влезат во Грција, ги чека седум дена изолација.

Грција ги воведе новите правила по нагло зголемување на бројот на заразените.

 
 

 

 

Добивајте вести на Viber

15.08.2020 - 13:06

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега