Колку миењето со вода навистина ги отстранува пестицидите од овошјето и зеленчукот?

Колку често ги миете зеленчукот и овошјето пред јадење или термичка обработка? Колку има вистина во ова?

Миењето зеленчук може да помогне да се намали количината на пестициди на нив, но нема целосно да ги отстрани сите пестициди. Пестицидите можат да бидат на површината на зеленчукот или да се апсорбираат во нивните внатрешни структури, во зависност од видот на пестицидот и начинот на примена, пренесува Индекс.

Сепак, сигурно нема да згрешите со миењето, бидејќи на овој начин ќе ги измиете и остатоците од земја или нечистотија кои можеби завршиле на зеленчукот при транспортот, па затоа добро исплакнете го зеленчукот под млаз вода.

Користете кујнска четка (не онаа што ја користите за миење садови и која доаѓа во допир со детергентот) или тријте малку со прстите за да ги отстраните видливите остатоци од се што не сакате да заврши во вашата уста кога јадете. .

Она што исто така помага е да се олупи кожата, освен ако не сте сигурни дека зеленчукот не е обработен со ништо, бидејќи пестицидите често се концентрираат на површината.

14.01.2024 - 15:44

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега