Кои се најбезбедните градови во светот?

Копенхаген е најсигурниот град во светот според индексот кој го објави „Economist Intelligence Unite“, со 82,4 бодови од можни 100.

Зошто Копенхаген е најсигурен?

-Една од клучните работи кои Копенхаген го прават толку сигурен град е неговата ниска стапка на криминал која во моментот е најниска, вели градоначалникот Ларс Вајс.

Вели дека овој град го карактеризира и социјалната кохезија, како и релативниот мал јаз во богатството меѓу населението.

Канадскиот Торонто е на второ место со 82.2 бодови, додека Сингапур е трет со 80,7. Иако Сиднеј го зазеде четвртото место со 80.1 бод, австралискиот град беше на врвот во категоријата по дигитална безбедност. По него следи Токио со 80 бодови.

По нив следат Амстердам, Велингтон, Мелбурн, Стокхолм, Њујорк, Барселона, Вашингтон, Лондон и Сан Франциско како 15-то место.

На дното на оваа листа се наоѓаат Лагос (Нигерија), Каиро, Каракас, Карачи и Јангон.

 

17.09.2021 - 23:50

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега