Каракачановму честиташе на Заев за изјавата: Се охарби, ова е мал чекор во вистинската насока

Вицепремиерот и министер за одбрана на Бугарија, Красимир Каракачанов, му честиташе на премиерот на Македонија Зоран Заев за неговиот став изразен во интервјуто за БГНЕС, кое предизвика бура од негативни реакции во македонската јавност.
Каракачанов го поздрави делот во кој Заев го потврди постоењето на македонскиот идентитет и јазик, но исто така ја призна и заедничката историја со Бугарија, пренесува bTV.
„Се охрабри ( н.з. Зоран Заев ), поради што некои од неговите противници го критикуваат. Ова е мал чекор во вистинската насока. Ако одиме напред со толку брзи чекори, мислам дека следната година можеме да зборуваме за започнување на преговарачкиот процес “, кажа Каракачанов.

Сепак, Каракачанов рече дека претпочита да не верува во декларации и интервјуа, туку да види што се прави.

„До пред два месеци работите што ги зборуваше за заедничката наша приказна, за некои вообичаени ликови, беа незамисливи да се слушнат. Чекор напред. Приказната е заедничка, но треба да разјасниме што е што. Сепак тоа е бугарската историја “, рече Каракачанов.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

26.11.2020 - 13:28

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега