Како да ослабете во рекорден рок без гладување - руски експерт го откри правилниот начин

Доктор Бубновски учел многу за нутриција и диети, а често и самиот тој пробувал разни диети (дури и изгубил рекордни 36 килограми за 3 месеца, што значи дека месечно губел и до 12 килограми). По сето тоа дошол до заклучок дека диетата може да донесе само нервоза (нарушување на сонот, раздразливост и слично).

Потоа, пробал да живее по правилото на Антон Чехов кој еднаш запишал:

„Станувам гладен од маса, што значи дека сум јадел. Станувам сит од маса, што значи дека сум се прејал. А ако сум се прејал, значи дека сум се отрул!“

Така тој заклучил дека здравото тело има здрава тежина!

Секако дека многу зависи и од начинот на живот. Ако сте спортски тип на личност, шетате, скијате, џогирате и пливате, вие ќе го одржувате телото здраво (зглобовите ќе ви бидат еластични, а телото издржливо).

Поради тоа, докторот верува дека квалитетно губење килограми, без губење мускулна маса може да се постигне со комбинација на разни вежби, истегнување, како и балансирана исхрана.

Што се однесува до вежбањето, неговиот предлог е следниов:

Пешачење: одете 2 часа со брзина од 6 до 8 километри на час.

Џогирање: доволно е 20-30 минути, но отчукувањата на срцето да не ви надминуваат 140-150 отчукувања по минута.

Нордиско пешачење од 3 до 5 километри дневно.

Пливање без застанување барем еден и пол или два километра.

Според него, диетата од каков било вид (со исклучок на таа за дијабетичари или срцево болни, или диета по операција) е штетна, бидејќи прво губите мускулна маса, па дури потоа почнуваат полека да исчезнуваат маснотиите.

Поради тоа, неопходно е да се храните правилно за да не дојде до одредени болести, што предизвикуваат и неухранетост.

Правила за добра исхрана според доктор Бубновски:

1. Јадете природна храна што не е обработена: овошје и зеленчук, јаткасто овошје, јајца, житарки, риба, млеко, сирење, зајачко и пилешко месо.

2. Одбегнувајте конзервирани производи.

3. Приготвувајте јадења што содржат само 2 до 3 различни состојки – хранете се едноставно и ќе доживеете стотка.

4. Одбегнувајте сол и шеќер, заменете ги со зачини. Солта заменете ја со сок од лимон или со соја-сос, а шеќерот со овошје или со мед.

5. Одбегнувајте алкохол, особено со јадење. Виното и водата, консумирани заедно со храната, се акумулираат во дигестивниот тракт и ги раствораат ензимите неопходни за разработка на храната. Ако испиете чај по јадење, тоа ќе доведе до дебелеење. Наместо десерт, подобро е да изедете лубеница или јаболко.

6. Престанете да пиете кафе и ќе видите како ќе бидете полни со енергија. Забуната настанува кога ќе испиеме кафе и ќе добиеме наплив на енергија, но по неколку часа чувствуваме слабост и главоболка. Слични симптоми имаат и наркоманите кога кризираат од дрога.

Што се однесува до водата: треба да пиете најмалку 3 литри вода дневно (12 чаши). На пример, докторот претпочита да пие вода наутро, пред вежбање и тоа се нарекува внатрешно туширање. Потоа пие вода веднаш по вежбање, пред бањање или час и половина до два после јадење.

Според него, мора да пиеме многу вода. Составени сме од вода и што почесто ја менуваме тоа подобро ќе се чувствува нашето тело.

Не пие и не препорачува пијалаци од конзерва, како ни газирани пијалаци. Најдобро е да се пие вода од извор или од бунар (ако знаете дека е чист), а оние што страдаат од остеопороза и болести на зглобовите мораат да го почитуваат ова правило ако сакаат да се излечат.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

24.10.2020 - 14:30

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега