Јована Јоксимовиќ првпат јавно прозборе за нејзината болест: „Сите ми велат и ме прашуваат што ти е тоа“

Јована Јоксимовиќ во емисијата „Уранка“ се осврна на темата за наводното постоење на „генот за дебелина“, откако познатата Опра Винфри зборувајќи за својот изглед и тежина истакна дека се занимава токму со тоа.

Таа разговараше со своите гости за тоа дали она што го кажа Опра може да биде вистина или не.

– Сосема е точно и одлично, тој дел од нејзината лична изјава, бидејќи дебелината спаѓа во оние болести каде што човекот е жигосан, обележан. Тоа е како кога имате витилиго, па секој што ќе влезе… – започна д-р Јагода Јорга.

– Така е. Па, јас имам витилиго и сите што влегуваат ми велат: „О, имаш нешто бело“. Навистина добро ја направи таа споредба, вистина е – рече Јована покажувајќи кон нејзиното лице.

Витилиго е болест која се карактеризира со бели дамки на кожата, а освен белите дамки, нема други физички манифестации.

Се проценува дека од 0,5 до 2 отсто од светската популација страда од оваа ретка болест.

08.04.2024 - 22:38

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега