Израелските сили убиле 17-годишно момче во Џенин

Израелските војници застрелаа и убија палестински тинејџер за време на конфликт што избувна кога Израелците рано утринава упаднаа во градот Џенин, на окупираниот Западен Брег, соопшти палестинското Министерство за здравство и локалните медиуми.

Израелската армија засега  не даде коментар за инцидентот, што се случи по ноќните интензивни напади во Џенин, на северот на Западниот Брег, пренесуваат американските медиуми.

Палестинското министерство посочи дека убиениот тинејџер е Амџад ал-Фајед (17) и потврди дека уште еден 18-годишен Палестинец е во критична состојба, откако бил ранет од израелски оган.

Локалните медиуми јавија дека судирите избувнале пред бегалскиот камп во Џенин, по упадот на израелските сили во областа, но засега не се јасни околностите за смртта на младиот човек.

Израел тврди дека спроведува „контратерористички акции“ за апсење на екстремисти.

21.05.2022 - 12:53

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега