Искршен споменикот на загинатите бугарски туристи во бродската несреќа во Охрид

Споменикот на брегот на Охридското езеро кој беше откриен во спомен на бугарските туристи кои загинаа при потонувањето на бродот „Илинден“ е срушен, јавува БГНес.

Како што јавува бугарската новинска агенција во последните три дена многу медиуми водат антибугарска пропаганда по интервјуто на премиерот Зоран Заев.

Во трагичиот инцидент загинаа 15 бугарски туристи. На бродот имаше над 50 луѓе од Бугарија кои патуваа кон манастирот „Свети Наум“. Бродот „Илинден“ потона на 200 метри од брегот.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

27.11.2020 - 21:17
Фото: 
БГНес

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега