„Инстаграм“ со нова опција – по новината „полудеа“ сите верни корисници на социјалната мрежа

Клонот BeReal на Инстаграм сега е официјално достапен. Мета ја претстави „Candid Stories“, нова функција за Instagram Stories која ги копира сите селфи објавени еднаш дневно, слични на оние од платформата BeReal.

BeReal, кој првично беше објавен во 2019 година, со текот на годините изгради постојани следбеници, особено кај тинејџерите и корисниците од генерацијата Z.

Апликацијата е промовирана како поавтентична алтернатива на мејнстрим социјалните мрежи, бидејќи дозволува содржината да се објавува само еднаш дневно и има ограничени начини на интеракција помеѓу корисниците.

Како BeReal, Instagram Candid Stories ќе ги поттикне корисниците да споделуваат селфи еднаш дневно, а корисниците ќе можат да ја видат Candid содржината на нивните пријатели само откако ќе ја прикачат сопствената содржина.

Искрените селфи, како објавите на BeReal, ќе создаваат фотографија истовремено со задната камера и селфи камерата на уредот.

BeReal не е единствената платформа со која Инстаграм се натпреварува со најновото ажурирање.

Апликацијата добива и нова функција „Notes“, која им овозможува на корисниците да прикачат ажурирање на статусот од 60 знаци во сандачето на нивниот профил на Инстаграм.

Инстаграм се натпреварува со Твитер со оваа функција.

Има и други функции, како што се Групни профили што им овозможува на група пријатели да креираат заеднички профили со повеќе соработници.

14.12.2022 - 16:18

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега