И шефот на ЦИА ќе си ја проба среќата за да стави крај на огнот во Газа

 

Директорот на американската Централна разузнавачка агенција (ЦИА) Вилијам Брнс денеска треба да пристигне во Каиро, на нова рунда преговори за прекин на огнот меѓу израелската армија и членовите на палестинската милитантна група Хамас, пишува „Тајмс оф Израел“.

Преговорите се водат со посредство на Катар, а ќе се бара прекин на огнот во замена за ослободување на заложниците што ги држи Хамас во Појасот Газа. Според израелскиот портал, по притисокот на американската влада, Израел наводно ќе испрати делегација во Каиро, во која се шефот на Мосад, Дејвид Барнеа и директорот на Шин Бет, Ронен Бар.

Брнс беше дел од американскиот преговарачки тим на разговорите со претставници на Хамас минатиот месец во Париз.

13.02.2024 - 08:58

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега