Храната постојано ви се лепи за тавата - со еден трик тоа повеќе нема да ви се случува

Често наидувате на проблемот храната да ви се лепи за тавата додека печете и тоа ве прави нервозни?

Потоа следи измачувањето да ја одлепите, за да не се распадне сè, а на крајот следи уште и темелно миење, бидејќи триењето секако не е дозволено.

Што всушност доведува до лепење на храната и како да го избегнете овој проблем?

Можеби и сами сте забележале кога ставате масло во тавата, дека кога почнува да се загрева се повлекува од средината на садот кон рабовите. Еднаш кога ќе се случи тоа, храната се држи до средината на садот, затоа што таму останува суво местото.

Затоа мора да знаете дека главниот проблем е тоа што сте ставиле малку повеќе од доволно масло.

За да го избегнете овој проблем, треба да примените неколку совети.

Прво, додадете малку повеќе масло. Второ, секогаш рамномерно истурете по целата површина. Трето, полека загревајте ја тавата да не дојде до нагло повлекување на маслото. Четврто, секогаш купувајте тавчиња со подебело дно, дури и ако се тефлонски. Тоа ќе помогне рамномерно да се загрее и храната во него нема да се лепи.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

04.02.2021 - 20:59

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега