„Ги видов убијците на Данка, едниот ме гледаше, другиот ѕиркаше во дворот“, мајката на Данка си ја отвори душата


Ивана Илиќ, мајката на малата Данка Илиќ, ја отвори својата повредена душа за Република.рс и првпат проговори за трагичниот 26 март, кога исчезна двегодишното девојче, а како што подоцна се испостави било  убиено во монструозен начин.

„Ги зедов Данка и син ми тој ден со намера да играм на местото каде што пораснав и каде што ги имам најубавите спомени. Таму имав убаво детство. Страшно е некој да се посомнева во мене само затоа што ги однесов децата на место што ми е толку важно“,рече Ивана за Република.рс.

Девојчето исчезнало кога отишла до нејзиниот автомобил паркиран од другата страна на уличката да земе шише со вода за нејзиниот син .

„Кога се вратив на местото каде што беа децата, Данка ја немаше и почнав да се вртам во круг, да ја барам и да и викам ...“, раскажала Ивана

Ивана кажала и дека ги видела чудовиштата пред дворот.

„Не дај боже некој да биде таков. Тој не се опоравува од ова. Мојата агонија започна од моментот кога Данка исчезна од дворот. Му дадов на син ми шише вода од колата и веќе никаде ја немаше. Отидов во круг околу хорот, викајќи ја и барајќи ја, а кога погледнав кон патот, ги видов тие двајца на портата. Едниот ме гледаше, а другиот околу нашата ограда“, се присети Ивана на средбата со убијците на нејзиниот син Дејан Драгиќевиќ и Срѓан Јанковиќ.

Ивана и е благодарна на полицијата која од почетокот е вклучена во случајот со надеж дека ќе биде расчистен до крај.

16.04.2024 - 20:32

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега