ФОТО: Руски сателит снимил истекување на гас од Северен тек

 

„Роскосмос“ го следи истекувањето на гас во гасоводите „Северен тек“ и „Северен тек 2“ со помош на сателити. Ова се наведува во пораката на Роскосмос, објавена во четвртокот.

„Сателитите на Роскосмос продолжуваат да го следат истекувањето на гас во гасоводите „Северен тек 1“ и „Северен тек 2“, се вели во соопштението на каналот Телеграм на државната корпорација.

Сликата направена од вселената на 29 септември од сателитот Канопус-В беше прикачена на публикацијата Роскосмос,пренесе Курир.рс.

 
29.09.2022 - 21:13

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега