Финскиот министер за одбрана против испраќање авиони „Хорнет“ на Украина

Финскиот министер за одбрана Анти Кајконен денеска изјави дека не сака да и донира борбени авиони „Хорнет“ на Украина.

– Моето мислење како министер за одбрана на Финска е дека ни требаат овие авиони за да ја заштитиме нашата сопствена земја, рече Кајконен на прес-конференција во Хелсинки.

– Негативно ја доживувам идејата дека тие ќе бидат донирани и во следните неколку години. И ако погледнеме подалеку, мислам дека тие ќе се истрошат со текот на времето и ќе бидат од мала корист, рече тој.

Финска ќе ги замени своите стари „Хорнети“ со авиони Ф-35 што ги нарача во 2021 година, а првиот авион се очекува да биде испорачан за две до три години.

Сепак, Финска ќе обезбеди дополнителна воена опрема за Украина, вклучувајќи уште три тенкови Леопард 2, со што вкупниот број на донирани Леопарди 2 на Украина ќе достигне шест, информира тој.

Кајконен на Твитер напиша и дена последниот пакет помош за Украина, покрај тенковите, содржи и тешко оружје и муниција.

23.03.2023 - 23:36

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега