Ердоган се закани дека ќе протера 10 амбасадори: Кои сте вие да ѝ држите лекции на Турција?

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган се закани дека ќе ги протера амбасадорите од 10 земји, вклучувајќи ги и САД, кои побараа ослободување на активистот за човекови права Осман Кавала.

"Зошто овие 10 амбасадори даваат вакви изјави? Му реков на нашето Министерство за надворешни работи дека нема да ги прифатиме во нашата земја. Дали е ваша работа да и` држите лекции на Турција? Кои мислите дека сте? Оставете го Кавала . Дали оставате убијци во вашите земји? , Терористи и банди? Тие секогаш одговараат:" Судот е независен. Значи вашиот суд е независен, а нашиот зависи? Нашиот суд е најдобриот пример за независност ", им рече Ердоган на турските новинари во авион кога се враќал од посетата на африканските земји, објави телевизијата Хабертурк.

Осман Кавала е познат турски активист за човекови права, основач на културната фондација Анадолу Култур, која, меѓу другото, поддржува проекти за етнички и верски малцинства.

Во февруари 2020 година, турскиот суд го ослободи Кавала од обвиненијата за вмешаност во обид за соборување на владата за време на протестите во истанбулскиот парк Гези во 2013 година, но истанбулското обвинителство издаде нова потерница истиот ден. Против Кавала се покренати нови обвиненија, овој пат за учество во обидот за државен удар во Турција во јули 2016 година.

Претходно, амбасадорите на 10 земји - Канада, Франција, Финска, Данска, Германија, Нов Зеланд, Норвешка, Шведска и САД - ја повикаа Турција да го ослободи Кавала. После тоа, турското Министерство за надворешни работи ги повика амбасадорите на тие земји на разговор, потсетувајќи ги на потребата да се почитува Виенската конвенција за дипломатски односи.

 

21.10.2021 - 20:13

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега