Експертите предупредуваат: Коронавирусот во вториот налет ги оштетува срцето, бубрезите, црниот дроб, но и мозокот

Лекарите излегоа со страшни сознанија за новиот бран на корона вирус кој се очекува наесен. Според нив, опасниот вирус во вториот налет прави сериозни оштетувања на многу органи и предизвикува појави на тромб што го немаше на почетокот, пишува „Курир.рс“.

Короната веќе не се однесува како респираторен вирус туку прави оштетувања на мускулите, бубрезите и нервниот систем.  Тромбозата пак може да предизвика инфаркт и инвалидитет, предупредуваат докторите.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

24.07.2020 - 09:48

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега