Дроновите ја надлетуваат Грција, досега се исплатени 350.000 евра за нелегалните лежалки

Официјалните лица неодамна суспендираа три „нелиценцирани“ плажи поради поставување лежалки и работа без соодветен договор, соопшти Министерството за економија во Грција.

Властите истражија „повеќе од 1.000 поплаки“ од јавноста на туристичките места како што се островот Крф, полуостровот Халкидики и Атика, регионот околу Атина, во обид да се справат со прекумерниот туризам.

Минатата година Грција ја посетиле рекордни 33 милиони луѓе, пет милиони повеќе отколку во 2022 година.

Дроновите летаат над Атина за надзор, а се користат сателитски снимки и специјална апликација „MiCoast“ каде луѓето можат да го споделат своето искуство од плажа или да се пожалат.

Грците, исто така, може да се повикаат на земјишниот регистар за да пријават незаконско окупирање на плажите.

Според новите правила воведени во март, чадорите и лежалките мора да бидат оддалечени најмалку четири метри од морето. А на плажите кои имаат помалку од четири метри песок не е дозволено изнајмување.

Повеќето казни се ограничени на лежалки и чадори кои заземаат премногу простор на плажата, соопшти владата.

Како резултат на тоа, за само пет дена беа издадени казни во вредност од околу 350.000 евра, соопшти владата во понеделникот.

Грчката влада презеде акција откако локалното население на југоисточниот остров Парос започна протести наречени „движење пешкир“, барајќи слободен, неоптоварен пристап до морскиот брег.

Демонстрантите го осудија присвојувањето на многу плажи од страна на деловните субјекти кои поставуваат чадори и лежалки за изнајмување во текот на денот, некои по многу високи цени.

„Нашата цел е да ја заштитиме животната средина и правото на граѓаните на слободен пристап до плажата и да го зачуваме нашиот туристички производ, како и здравото претприемништво“, се вели во изјавата на министерот за економија Костис Хацидакис.

Беспилотни летала ќе летаат над познатите острови Киклади и Додеканези, во близина на турскиот брег, во следните неколку дена за да ги означат можните прекршувања, пренесува Метро.

11.07.2024 - 11:03

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега