Додека го оправа Твитер, на Маск му се трупаат проблеми со Тесла

Додека Илон Маск е зафатен со ремонт на ново купениот Twitter Inc., Tesla Inc. се соочува со сè поитни проблеми и ја тестира вербата на некои од најголемите обожаватели на нејзиниот главен извршен директор. Слабеењето на побарувачката во Кина го принудува производителот на електрични возила да го забави производството и да го одложи вработувањето во неговата фабрика во Шангај.

Нејзиниот врвен извршен директор за тој пазар е повикан да помогне во неговата најнова фабрика, во Тексас, која не се зголемува како што беше планирано. И акциите на Тесла, кои изгубија повеќе од 500 милијарди долари од пазарната вредност оваа година, се под обновен притисок бидејќи советниците на Маск размислуваат да ги користат акциите на милијардерот како колатерал за нови заеми за да го заменат долгот на Twitter.

Откритијата од изминатите неколку дена предизвикаа загриженост кај акционерите кои веќе се загрижени за приоритетите на Маск откако тој го презеде кормилото на уште една компанија. „Одборот на Tesla се изгубил“, објави во средата Лео КоГуан, еден од најголемите индивидуални акционери на Tesla, предлагајќи откуп на акции. Тој и уште еден отворен инвеститор на Тесла, Рос Гербер, бараат од одборот да додаде директор кој ќе ги претставува акционерите на мало.

Самиот Маск вели дека има „премногу работа“ и дека се справува со тоа понекогаш спиејќи во канцеларија. Додека во минатото дремеше во објектите на Тесла, во последно време хибернира во седиштето на Твитер во Сан Франциско. „Продолжувам да ги надгледувам и Tesla и SpaceX, но тимовите таму се толку добри што честопати малку е потребно од мене“, напиша Маск во четвртокот на Твитер. „Тимот на Тесла направи неверојатни работи, и покрај исклучително тешките времиња“, рече тој претходно во текот на денот, наведувајќи ја европската енергетска криза, падот на недвижностите во Кина и каматните стапки во САД како макроекономски предизвици.

Неодамнешната внатрешна нестабилност го замати крајот на годината во која сè уште се очекува Тесла да постигне рекордна продажба и да ја задржи својата круна како најголем светски производител на ЕВ. Сепак, таа не беше имуна од забавувањето на кинескиот пазар на автомобили и рецесиските услови во Европа. Во октомври, главниот финансиски директор Захари Кирхорн рече дека компанијата очекува да го достигне очекуваниот пораст од 50% во испораките на возила што компанијата постојано повторува дека го очекува во текот на неколку години.

Фабриката на Тесла во Остин, Тексас, расте побавно од очекуваното, со нова форма на литиум-јонски ќелии на батерии кои се уште не се подготвени за обемно производство. Наспроти тоа, компанијата го прислушуваше Том Жу, клучен извршен директор во Кина кој ја надгледуваше изградбата на фабриката во Шангај, за да ги надгледува операциите во Остин, објави Блумберг во средата.

Во Шангај, Тесла ги скратува производните смени и ги одложува датумите за започнување на некои нововработени вработени, објави Bloomberg во четвртокот, најновите знаци дека побарувачката за електричните возила на Тесла во Кина не ги исполнува очекувањата. Тоа дојде откако Bloomberg објави претходно оваа недела дека Tesla планира да го намали производството на производните линии Model Y и Model 3 во Шангај за околу 20%.

Тесла ќе има многу работа во 2023 година. Компанијата неодамна почна да го испорачува својот долгоочекуван камион Semi со неколку години задоцнување и планира конечно да започне со производство на својот прв пикап, Cybertruck.

Откупот што го бараа некои инвеститори може исто така да биде опција. Се работи за форма на задолжување во која акциите или обврзниците се продаваат со договор за нивен откуп на подоцнежен датум. Маск за време на последниот повик за заработка на компанијата рече дека одборот генерално сметал дека откупот има смисла и дека е можно нешто од 5 до 10 милијарди долари. Минатиот месец тој твитна дека одлуката ќе биде на директорите на Тесла.

Маск и Тесла не одговорија на барањата во четвртокот за коментар. Претставник на компанијата претходно изјави дека извештајот на Блумберг за плановите за намалување на производството во Шангај е „невистинита“, без да наведе детали.

Акциите на Тесла паднаа за помалку од 1% на затворањето во Њујорк, тргувајќи пониско четврти ден по ред. Акциите на компанијата досега паднаа за 51% во текот на годинава.

10.12.2022 - 14:02

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега