Денес избегнете неколку работи: Три светици ни го покажуваат патот по кој да одиме

На овој ден ги славиме трите сестри Светите маченички Минодора, Митродора и Нимфодора. Тие живееле во Азија, воспитани во духот на христијанството. Сите три отишле во пустината да се подвизат и на тој начин да се приближат до Бога.

Принцот Фронтон слушнал за нив и ги фрлил во затвор. На суд тие можеле да се одречат од Христа, за да бидат спасени, но верата била посилна. Тие дури ги ставиле Митродорус и Нимфодор пред нивната мртва сестра во обид да ги заплашат, но верата повторно билапосилна.

Откако го напуштија овој наш свет, под неразјаснети околности, молња го убила принцот, со сите негови најблиски слуги. Сестрите беа погребани со сите христијански почести, на почетокот на 4 век.

Народно верување

Народот верува дека денес треба да се биде љубезен кон соседите, треба да се избегнуваат кавги. Воените секири треба да бидат закопани со непријателите, време е да се пости. Пронајдете мир во срцето и место за простување.

Денес, ако има грмежи, треба да избегнувате излегување надвор.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

23.09.2020 - 12:12

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега