Дали прељубата е „неизлечива болест“?

Истражувачите од Универзитетот во Денвер сакаа да откријат дали изневерувањето во претходна емотивна врска може да биде фактор на ризик и во идните партнерства.

Во петгодишното истражување учествувале 484 испитаници, кои биле прашани дали го изневеруваат својот сегашен партнер, дали се сомневаат дека тој не им е неверен и дали прељубниците изневеруваат и во идните врски.

Една студија наречена „Еднаш прељубник, засекогаш прељубник? Сериско неверство во последователните врски“, покажа дека емоционалното мамење во претходните врски е важен фактор на ризик за неверство во следните врски. Ако партнерите биле склони кон прељуба, постои голема шанса да ја повторат.

Авторите на истражувањето рекоа дека примерокот на кој е направена студијата е мал и дека е потребно да се направат понатамошни истражувања, изразувајќи надеж дека студијата ќе помогне да се спречи сериско неверство во врските.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

18.10.2020 - 14:05

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега