Д-р Чибишев: Немаме доволно едуцирани кадри да водат тешки болни пациенти од Ковид 19

Секој лекува пациенти како што смета дека е најдобро. Мислам дека тое е една од причините зошто имаме толкава смртност. И мислам дека тука се прават големи грешки, вели Д-р. Андон Чибишев за ТВ 24.

-Ние немаме доволно специјалисти коишто можат да водат тешки пациенти на кои им е потребна не само кислородна, туку вентилациона поддршка. Немаме доволно едуцирани кадри за да го работат ова. Ова е голем пропуст коишто го имаме во 18 месеци, смета Чибишев.

21.09.2021 - 12:25

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега