Црна Гора од утре со нови рестрикции

Од утре ковид-сертификат ќе биде задолжителен не само за во трговски центри и угостителски објекти во Црна Гора, туку и за мега и хипермаркети.

Сертификат ќе биде услов и за влез во објекти каде се продаваат прехрамбени производи, а кои и имаат површина од 1.000 или повеќе квадратни метри.

Сопствениците, корисниците и управителите на тие објекти се должни да ја контролираат одредена личност за почитување на тие мерки.

Бројот на присутни лица на свадби и други приватни прослави кои се организираат во угостителските објекти, со поседување на Националниот дигитален Ковид сертификат, се ограничува на 50 и во случај церемонијата да се оддржува на тераса или во градина и во внатрешноста на угостителските објекти.

 

24.09.2021 - 13:59

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега