Британско разузнавање: Русите откажаа воена вежба поради недоволен број војници

 

Британското разузнавање сугерираше дека Русија е „многу веројатно“ да ја откаже планираната заедничка стратешка вежба која обично е голем годишен настан.

Вежбата „Запад 23“ требаше да се одржи следниот месец. Русија ги ротираше заедничките стратешки вежби низ земјата во четиригодишен циклус од 2010 година, но британското Министерство за одбрана рече дека Москва неодамна ги базирала на запад барем секоја втора година.

„Неуспехот на руската војска во Украина покажа дека заедничките стратешки вежби имале ограничена вредност за обука и биле главно за шоу. Русија веројатно го откажала „Запад 23“ бидејќи имало премалку војници и опрема на располагање“, соопшти британското Министерство за одбрана.

 
28.08.2023 - 10:21

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега